İlk günden, bugüne kadar gelişimini gözlemlediğinizde istikrarlı bir yükseliş ile her geçen gün tercih edilme oranı artan WordPress ile buraya ilk notlarımı düşmek istedim.

WordPress’in gelişimi 2001 yılı itibari ile başlamış, aktif olarak 2003 yılından itibaren kullanıma sunulmuştur. WordPress ilk ortaya çıktığı günden itibaren tercih edilme oranlarını sürekli arttırmış ve yaygın olarak kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle, daha kullanışlı hale getirilmesi için geliştiricileri tarafından sürekli güncellenmiş ve hala geliştirilmeye devam edilmektedir.

WordPress kullanım amacınıza yönelik bir çok sayıda eklenti kullanılarak hiç bir yazılım bilgisi gerektirmeden hızlıca üretebileceğiniz blog sitesi haricinde, e-ticaret, haber sitesi gibi özelleştirebileceğiniz bir çok yapıya imkan tanır.

WordPress’in 2.0.1 versiyonu dahil Türkçe dil desteği bulunmuyordu. 2005 yılı itibari ile WordPress Türkiye topluluğu tarafından Türkçe dil paketi desteği geliştirilmeye başlandı. İlk olarak 2006 yılında yayınlanan Türkçe dil paketi 2.0.2 versiyonu ile hayatımıza girdi.

Bugüne kadar tüm güncellemeleri çok uzun sürmeden tercih edilip, versiyon yükseltmesi yapılmaktaydı. 4.7.3 (Aralık 2016) versiyonu en kararlı sürüm olarak gösterilmektedir. Özellikle 4.x versiyonlarının hala yoğun kullanımı 5.x versiyonunda gelen büyük editör probleminden kaynaklanmaktadır. Bu durumda çoğu kullanıcı eski versiyon tercihi yapsa da, eklentilerde yoğun bir Klasik Editör aranması ve yüklenme oranı da büyük ölçüde arttı.

WordPress’in daha iyi bir editör ile geliştirilip karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Çünkü, 4.x versiyonlarında yer alan bazı temaların geçerli kıldığı page builder eklentileri 5.x versiyonunda geçerli editör tarafından eziliyor ve düzenlemelerde zorluklar yaşanıyor. Haliyle nereden çıktı bu şimdi! sesleri ile en yoğun tercih yedeğe dönüş oluyor.

Merhaba Dijital Dünya!

WordPress kendini yeterince anlatıyor, anlatmasa da kullananlar bir şekilde anlıyor ve yorumluyor… Biz asıl bu blog için bahsedeceğimiz konulara gelelim… SEO çalışmaları ve güncellemeleri, Google Ads hakkında bir çok yanlış, güncelleme ve diğer detaylar, Sosyal medya ile ilgili fikir, bilgi ve güncellemelerden bahsedeceğiz.